
Kdo šetří, má za tři – říká známé přísloví. Velká skupina Čechů se jím ovšem neřídí. Někteří vydělávají tak málo, že si nemohou dovolit odložit stranou prakticky žádný obnos, jiní zase všechno utratí. Pak se ovšem dostanou do finančních potíží při mimořádných situacích, když se třeba porouchá pračka nebo auto.
„Aby se člověk vyhnul finančním potížím a dluhové pasti, musí přemýšlet dopředu a začít včas spořit. Jak se ukázalo, téměř polovina Čechů by měla velké problémy, pokud by musela nárazově vydat větší sumu peněz. Naopak pouhá desetina lidí má velkorysou rezervu více než 200 tisíc korun,“ okomentovala výsledky průzkumu Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. Dodala, že v ideálním případě by měl každý mít takzvaný finanční polštář v ideálním případě ve výši asi tří platů.
Index úspor domácností ING Bank – před časem ukázal, že s uloženými penězi na horší časy jsou na tom dlouhodobě nejlépe domácnosti vysokoškoláků, kteří mají finanční rezervu až na šest měsíců. Češi s maturitou by v případě výpadku příjmů přežili čtyři měsíce a lidé se základním vzděláním jen něco přes dva měsíce.
Lidé by si podle finančních poradců neměli spořit pouze pro případ nečekaných výdajů, ale také na důchod, a pokud to rodinný rozpočet dovolí, je dobré pravidelně odkládat určitou částku do budoucna také dětem. Až odrostou, naspořené peníze jim pomohou postavit se na vlastní nohy.
Regionální srovnání zase ukázalo, že nejlépe jsou na tom s úsporami Pražané a Středočeši, kteří mají finanční rezervu na čtyři a půl měsíce.
